MIT 1: Wątroba magazynuje toksyny!
Jak piszą dziewczyny w Polskim przewodniku PALEO: "Wątroba jest narządem, do którego zadań należy filtracja krwi i neutralizacja toksyn, takich jak leki, trucizny i produkty przemiany materii (np. przekształca amoniak w mocznik), ale ich nie przechowuje. Magazynuje natomiast żelazo i wiele witamin, a nawet minerałów."
Oczywiście, żeby zminimalizować ilość toksyn najlepiej kupować wątróbkę ze sprawdzonych źródeł. Osobiście polecam Befsztyk(dot)pl. Pyszny asortyment w przystępnej cenie. :)
Jeżeli nie mamy dostępu do dobrej jakości podrobów, lepiej wybierać te pochodzące od jagniąt i cieląt.
MIT 2: Podroby zwiększają objawy dny moczanowej!
To nie podroby, ale wysoki udział węglowodanów w tym fruktozy i alkoholu w diecie wywołują dnę moczanową i nasilają jej objawy. Upośledzają one zdolności wątroby do detoksykazji, metabolizmu, i filtracji. Podroby zasobne w puryny i zdrowe tłuszcze mogą pomóc w walce z tą chorobą poprzez wysoką zawartość witaminy A, która detoksykuje nerki z kwasu moczowego. Nie można również pominąć witamin B5, E, C, D, które są polecane chorym, a wątróbka ma ich wysoką zawartość.
Jeżeli jeszcze Was nie przekonałam to podaję poniżej kilka innych FAKTÓW związanych z wątróbką:
- puryny są niezbędne do procesu naprawy naszego DNA
- koenzym Q10, który jest niezbędny dla naszego serca
- zmniejsza ilość homocysteiny (czynnik zwiększający ryzyko miażdżycy) dzięki zawartości wit B6 i B12
- w 100g jest 0,5g kwasów Omega 3
- cholina ważna dla mózgu
- wysoce biodostęne żelazo
- cholesterol potrzebny m.in. do produkcji hormonów płciowych
- wysoka zawartość białka: jest polecana osobom trenującym, jako element koktajli potreningowych
- bogate źródło witaminy A
Wysoka biodostępność (łatwość w przyswajaniu) tej witaminy z wątróbki powoduje, że wspomaga ona o wiele bardziej uwapnić kości niż ta zawarta w roślinach. Witamina A, a raczej retinol pomaga w walce z trądzikiem.
- nieocenione źródło witamin z grupy B
- idealna w walce z anemią, zawiera ogromne ilości wit B12, żelaza i kwasu foliowego
- dzięki zawartości miedzi poprawia wyniki morfologii, usprawnia procesy oddychania komórkowego, tworzenia naczyń krwionośnych, mielinizacji, czy odpowiedzi immunologicznej. Najbardziej zasobna w miedź jest wątróbka wołowa i cielęca, natomiast przy zaburzeniach metylacji (mutacja genu MTHFR) często dochodzi do nagromadzenia miedzi i niedoboru cynku - oba te pierwiastki ze sobą konkurują. Aby wyrównać te niedobory polecam wątróbkę drobiową lub wieprzową.
Objawy nadmiaru miedzi w organizmie:
- bezsenność
- depresja
- schizofrenia
- fobia
- autyzm
Niedobór cynku:
- zmniejszona odporność organzimu
- zaburzenia pracy tarczycy
- problemy ze skórą, włosami, paznokciami
I jak tu jej nie kochać? :D
Poniżej zamieszczam kilka pomysłów na jej przygotowanie. Mam kilka innych pomysłów i będę regularnie uzupełniać ten wpis, żeby rozkochać Was w tym wspaniałym produkcie!
Wątróbka drobiowa z cebulką na musie z brzoskwini i kapustą kiszoną :)
- 100g wątróbki drobiowej- 1/2 cebuli białej
- 1 brzoskwinia
- szczypta cynamonu
- olej kokosowy: 1 łyżka do smażenia i 1 łyżeczka do musu
- sól himalajska
Wątróbkę umyj i oczyść z błonek, osusz ręczniczkiem papierowym. Na patelni rozgrzej olej kokosowy (można też na maśle klarowanym, smalcu) i zeszklij cebulkę posiekaną w kostkę. Kiedy będzie się robiła cebulka w wysokim naczyniu zblenduj brzoskwinię ze szczyptą cynamonu, odrobiną soli, łyżeczką oleju kokosowego. Cebulkę zdejmij z patelni. Ułóż na patelni wątróbkę, zmniejsz ogień i przykryj patelnię pokrywką. Smaż ok 1-2min (w zależności od wielkości wątróbki). Odwróć na drugą stronę i po 30sek wrzuć cebulkę. Podsmaż jeszcze ok 1 min. Zdrowsza jest wątróbka mniej podsmażona, lekko krwista.
Kapustę możesz pokroić, zetrzeć do niej marchewkę, skroić cebulkę, przyprawić pieprzem, solą, kminkiem i odrobiną oleju lnianego lub oliwy z oliwek.
Na musie ułóż wątróbkę z cebulką i oprósz solą.
Wątróbka drobiowa z powidłami śliwkowymi, dynią pieczoną i tymiankiem
- 100 g wątróbki
- 2 łyżki domowego powidła śliwkowego
- 200g dyni hokkaido
- 2 gałązki świeżego tymianku
- olej kokosowy do smażenia
- oliwa z oliwek
- cynamon
- sól himalajska
Dynię hokkaido (wspaniały antyoksydant, duża zawartość wit A, C, wit B, żelaza, wapnia i potasu, niestety ma wysoką zawartość węglowodanów 35g na 100g dyni) pokrój w półksiężyce - nie próbuj jej obierać, chyba że masz tasak pod ręką :P Skórka sama zejdzie po upieczeniu, chociaż ja tam wcinam ze skórką ;). Skrop oliwą z oliwek i posyp cynamonem lub słodką papryką (wiem, że oliwy z oliwek nie powinno się podgrzewać, bo zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które w ten sposób się utleniają i stają się dla naszego organizmu toksyczne zwiększając stany zapalne w naczyniach krwionośnych, ale nie mogę używać masła, a z olejem kokosowym nie smakuje tak dobrze ;)). Wyłóż na blasze przykrytej papierem do pieczenia i upiecz 30min w 150st C - do miękkości. Możesz też skrócić czas pieczenia, na patelni rozgrzać olej kokosowy i podsmażyć dynię z każdej strony, dzięki temu nie będzie taka sucha. Na patelni usmaż wątróbkę jak w przepisie powyżej. Pod koniec smażenia dodaj tymianek.
Na dyni ułóż powidła, na powidłach wątróbkę i oprósz solą i tymiankiem.
Na dyni ułóż powidła, na powidłach wątróbkę i oprósz solą i tymiankiem.
Tradycyjno-orientalna wątróbka z jabłkami i cebulką
- 100g wątróbki
- 1/2 jabłka obranego, pozbawionego gniazda nasiennego i pokrojonego w cienkie półksiężyce
- 1/2 cebulki
- szczypta kurkumy
- szczypta ostrej papryki
- 1/2 garści żurawiny
- olej kokosowy/masło/smalec do smażenia
- 2 gałązki świeżego tymianku
Rozgrzej na patelni kokosowy/masło/smalec i wrzuć pokrojoną w piórka cebulkę. Jak zacznie mięknąć dodaj kurkumę i paprykę, zmieszaj dokładnie. Kiedy będzie już miękka zdejmij na talerz. Dodaj oleju kokosowego na patelnię i zacznij duś jabłka pod przykryciem i na małym ogniu. Znowu kiedy zaczną mięknąć dodaj żurawinę, kurkumę i tymianek. Duś aż jabłka zaczną się robić ciapowate, ale wciąż będą lekko twarde. Jeżeli wchłoną olej kokosowy podlej wodą. Zdejmij je z patelni. Przemyj patelnię, dodaj świeży tłuszcz, rozgrzej i usmaż wątróbkę jak w pierwszym przepisie. Pod koniec wrzuć cebulkę i jabłka. Podsmaż jeszcze chwileczkę wszystko razem. Już na talerzu możesz oprószyć solą.
Wątróbka na szpinaku z musem z dyni
- 100g wątróbki drobiowej
- 1/2 cebulki (1/4 do szpinaku i 1/4 do wątróbki)
- 1 ząbek czosnku
- szpinak
- sól, pieprz, kurkuma, imbir
- mus z dyni
- passata pomidorowa 1 łyżka
- olej kokosowy do smażenia
Na oleju podsmaż pokrojoną cebulkę do wątróbki. Odłóż na talerzyk. Wrzuć resztę cebuli i czosnek i znowu podsmaż. Dodaj kurkumę, imbir, słodką paprykę i chwilę mieszam podsmażając. Wrzuć szpinak i zalej łyżką passaty. Dopraw solą i pieprzem. Poczekaj aż się zredukuje.
Na drugiej patelni usmaż wątróbkę zgodnie z przepisami wyżej.
Mus z dyni dopraw solą i pieprzem.
Który będzie Twój ulubiony? ;)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz