czwartek, 23 czerwca 2016

Jak się przygotować do rekonstrukcji ACL – poradnik dla pacjenta.

www.dziennik.pl
Nie zawsze udaje się uniknąć rekonstrukcji, jednak nie ma co się poddawać, warto od razu zacząć się przygotowywać :) Jakie są cele takiej rehabilitacji przedoperacyjnej?
- odzyskanie pełnego możliwego zakresu ruchu
- wzmocnienie mięśni
- wypracowanie prawidłowego wzorca chodu
- nauka chodu o kulach
- przygotowanie merytoryczne do etapu pooperacyjnego


Pełny zakres ruchu oraz silne mięśnie są dla nas gwarancją szybkiego powrotu do zdrowia. Zawsze po zabiegu dochodzi do spadku masy mięśniowej związanej z unieruchomieniem, jeżeli poprzez ćwiczenia doprowadzimy do „nadbudowy” siły mięśniowej, jej ubytek będzie mniej odczuwalny. Mięśnie są dynamicznym stabilizatorem stawu kolanowego. Oznacza to, że nasze „nowe więzadło” będzie lepiej chronione. Zmniejsza się również ryzyko obrzęku.
Bezpośrednio po operacji z obawy przed bólem unikamy chodzenia, wytwarzając patologiczny wzorzec chodu. Jeżeli wcześniej skupimy się na poszczególnych etapach chodu, łatwiej nam będzie nad nimi pracować w późniejszym okresie.
Przygotowanie merytoryczne: czyli zapoznanie się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami po operacji, czasie trwania rehabilitacji itp.

A więc co możesz zrobić?
- PRICE (ochrona, odpoczynek, chłodzenie, kompresja, elewacja)
- stabilizator
- mobilizacja rzepki ( chwytamy rzepkę i spychamy ją w dół, w górę, delikatnie na boki, pozycja siedząca z prostymi nogami i podpartymi plecami)

Ćwiczenia:
- mobilizacja zakresu ruchu: zginanie i prostowanie kolana, przesuwając piętę po podłożu
- mobilizacja zakresu ruchu stawu skokowego: zgięcie, wyprost, odwiedzenie, przywiedzenie
- izometryczne napięcia mięśnia czworogłowego i grupy kulszowo-goleniowej

- wzmacnianie obręczy biodrowej (wznosy bioder, odwodzenie)

W planach mam wrzucenie filmiku z konkretnymi ćwiczeniami, a dopóki tego nie zrobię piszcie do mnie będę podsyłać zdjęcia lub opisy. :)

1 komentarz:

  1. Wszystkie urazy wymagają odpowiednio zaplanowanego leczenia, nie zawsze operacyjnego. Słyszeliście kiedyś o takim problemie z ręką jak kciuk narciarza? Jak można przeczytać na https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/reka/kciuk-narciarza/ jest to uraz który często dotyka sportowców, narciarzy czy bramkarzy.

    OdpowiedzUsuń